V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na zdravý životní styl a vyváženou stravu, je důležité vědět, která jídla mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Vyřazení některých potravin z jídelníčku může přispět k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví, zvýšit energii a podpořit udržení zdravé hmotnosti. Na které jídla je potřeba dát si pozor?

1. Zpracované potraviny

Zpracované potraviny jsou často plné přidaného cukru, soli, nezdravých tuků a chemických konzervantů. Mezi nejběžnější zpracované potraviny patří slané snacky, mražená jídla, instantní polévky a uzeniny. Tyto potraviny přispívají k obezitě, srdečním onemocněním a dalším zdravotním problémům.

Proč je vyřadit:

 • Vysoký obsah sodíku: Nadměrný příjem soli může vést k vysokému krevnímu tlaku a zvýšit riziko srdečních onemocnění.
 • Přidané cukry: Zpracované potraviny často obsahují vysoké množství přidaných cukrů, což může vést k obezitě, cukrovce a dalším metabolickým problémům.
 • Nezdravé tuky: Mnoho zpracovaných potravin obsahuje trans-tuky a nasycené tuky, které mohou zvýšit hladinu špatného cholesterolu a riziko srdečních chorob.

2. Slazené nápoje

Slazené nápoje, jako jsou limonády, energetické nápoje a ovocné šťávy s přidaným cukrem, jsou hlavním zdrojem přidaných cukrů ve stravě. Tyto nápoje mohou výrazně přispět k přibírání na váze a zvýšit riziko metabolických onemocnění.

Proč je vyřadit:

 • Vysoký obsah cukru: Slazené nápoje obsahují velké množství cukru, což může vést k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a následně k inzulínové rezistenci.
 • Prázdné kalorie: Tyto nápoje poskytují kalorie bez jakékoli nutriční hodnoty, což může vést k nadměrnému příjmu kalorií a přibírání na váze.
 • Negativní vliv na zuby: Kyselé a sladké nápoje mohou poškodit zubní sklovinu a zvýšit riziko zubního kazu.

3. Rafinované obiloviny

Rafinované obiloviny, jako jsou bílý chléb, bílá rýže a běžné těstoviny, ztrácejí během zpracování mnoho svých výživných látek. Místo nich je lepší konzumovat celozrnné produkty, které jsou bohaté na vlákninu a živiny.

Proč je nahradit za celozrnné:

 • Nízký obsah vlákniny: Rafinované obiloviny mají nižší obsah vlákniny, což může vést k problémům s trávením a nedostatku pocitu sytosti.
 • Vyšší glykemický index: Tyto potraviny mohou rychle zvýšit hladinu cukru v krvi, což může vést k náhlým poklesům energie a hladu.

4. Fritované a smažené potraviny

Fritované a smažené potraviny, jako jsou hranolky, smažené kuře a koblihy, jsou často připravovány v nezdravých tucích a obsahují vysoké množství kalorií.

Proč je vyřadit:

 • Trans-tuky: Fritované potraviny mohou obsahovat trans-tuky, které jsou spojovány s vyšším rizikem srdečních chorob.
 • Vysoký obsah kalorií: Tyto potraviny jsou vysoce kalorické, což může vést k přibírání na váze, pokud nejsou konzumovány s mírou.

5. Potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů

Potraviny, které obsahují velké množství přidaných cukrů, jako jsou sladkosti, pečivo, cereálie a jogurty s příchutí, mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a tělesnou váhu.

Proč je vyřadit:

 • Riziko cukrovky: Nadměrná konzumace cukru může vést k rozvoji inzulínové rezistence a diabetu typu 2.
 • Zvýšený příjem kalorií: Potraviny s vysokým obsahem cukru často obsahují mnoho kalorií, což může vést k přibírání na váze.
 • Negativní vliv na zuby: Cukry jsou hlavní příčinou zubního kazu a dalších problémů se zuby.

6. Uzeniny a zpracované maso

Uzeniny a zpracované maso, jako jsou salámy, klobásy a párky, obsahují často vysoké množství soli, nasycených tuků a chemických konzervantů.

Proč je vyřadit:

 • Vysoký obsah soli a nasycených tuků: Nadměrná konzumace těchto látek může zvýšit riziko srdečních chorob a vysokého krevního tlaku.
 • Chemické konzervanty: Některé konzervanty, jako jsou dusitany a dusičnany, jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny.

7. Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako jsou plnotučné mléko, smetana a sýry, mohou být chutné, ale obsahují velké množství nasycených tuků a kalorií, proto je lepší jejich příjem nepřehánět.

Proč je vyřadit:

 • Nasycené tuky: Vysoký obsah nasycených tuků může vést ke zvýšení hladiny cholesterolu a zvýšenému riziku srdečních onemocnění.
 • Kalorická hustota: Tyto výrobky mají vysokou kalorickou hodnotu, což může přispět k přibírání na váze.

Závěr

Vyřazení některých potravin z jídelníčku může významně přispět k vašemu zdraví. Zpracované potraviny, slazené nápoje, rafinované obiloviny, fritované potraviny, potraviny s vysokým obsahem cukru, uzeniny a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku jsou často spojovány se zvýšeným rizikem různých zdravotních problémů. Nahrazení těchto potravin zdravějšími alternativami, jako jsou čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné produkty a nízkotučné mléčné výrobky, může vést k lepšímu zdraví a vyšší energii. Je důležité naslouchat svému tělu a vybírat potraviny, které podporují vaše celkové blaho.

Samozřejmě velkou roli hraje také přijímané množství. Je jasné, že se nic nestane, pokud si jednou za čas dopřejete koblihu nebo něco smaženého, důležité je to nepřehánět a jíst celkově vyváženě.