All-inclusive dovolené jsou synonymem pro pohodlí, relaxaci a často i neomezený přístup k jídlu a nápojům. Pro mnohé však může být výzvou udržet si zdravou váhu a stravovací návyky během takové dovolené. Přesto existují způsoby, jak si užít all-inclusive dovolenou a zároveň se starat o svou figuru a zdraví. Zde je několik tipů.

1. Plánujte předem

Jedním z klíčových kroků k udržení zdravé váhy i během dovolené je plánování. Před odjezdem si můžete stanovit cíle a připravit se na situace, které mohou ohrozit vaše stravovací návyky.

Jak plánovat:

 • Stanovte si cíle: Mějte jasné a realistické cíle týkající se vaší stravy a fyzické aktivity během dovolené.
 • Prozkoumejte možnosti: Zjistěte, jaké možnosti stravování a aktivit nabízí váš hotel. Mnoho all-inclusive resortůnabízí i zdravé stravovací možnosti.

2. Vyberte si správné jídlo

I když máte neomezený přístup k jídlu, je důležité vybírat si zdravé a výživné potraviny.

 • Začněte salátem: Před hlavním jídlem si dejte salát nebo čerstvou zeleninu. To vám pomůže zasytit se a snížit příjem kalorií.
 • Vyhýbejte se smaženým a tučným jídlům: Snažte se vyhnout smaženým pokrmům a potravinám s vysokým obsahem tuku. Preferujte grilované, pečené nebo dušené varianty.
 • Dejte přednost bílkovinám: Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ryby, kuřecí maso, vejce a luštěniny. Bílkoviny vám pomohou udržet pocit sytosti déle.
 • Sledujte velikost porcí: I když máte neomezený přístup k jídlu, snažte se kontrolovat velikost porcí a jíst s mírou.

3. Buďte aktivní

Fyzická aktivita je klíčová pro udržení zdravé váhy a celkové kondice. Mnoho all-inclusive resortů nabízí širokou škálu sportovních a rekreačních aktivit.

Jak zůstat aktivní:

 • Využijte fitness centrum: Pokud má váš hotel fitness centrum, využijte ho. Cvičení může být skvělým způsobem, jak začít den.
 • Zapojte se do aktivit: Zúčastněte se sportovních aktivit, jako jsou tenis, plážový volejbal, plavání nebo vodní sporty.
 • Procházky a výlety: Procházejte se po okolí, objevujte místní památky nebo se vydejte na turistické výlety.

4. Sledujte pitný režim

Na dovolené může být snadné zapomenout na dostatečný pitný režim, zejména pokud máte k dispozici neomezené množství alkoholických nápojů. Hydratace je však klíčová pro vaše zdraví a pohodu.

Jak udržet hydrataci:

 • Pijte dostatek vody: Ujistěte se, že pijete dostatek vody, zejména během horkých dnů a fyzické aktivity.
 • Omezte alkohol: Alkoholické nápoje mohou obsahovat mnoho kalorií a dehydratovat vás. Snažte se je konzumovat s mírou a střídejte je s vodou.

5. Naslouchejte svému tělu

Během dovolené je důležité naslouchat signálům svého těla. Je snadné se přejídat, když je jídlo dostupné po celý den, ale naslouchání tělesným signálům může pomoci udržet zdravou váhu.

Jak naslouchat tělu:

 • Jezte, když máte hlad: Nejezte jen proto, že je jídlo k dispozici. Naslouchejte svému tělu a jezte, když máte hlad.
 • Zastavte se, když jste sytí: Učte se rozpoznávat signály sytosti a přestaňte jíst, když jste plní.

6. Vyhněte se stresu

Stres může vést k nezdravému přejídání a může negativně ovlivnit vaše zdraví. Snažte se minimalizovat stres během dovolené a užívejte si čas na odpočinek a relaxaci.

Jak minimalizovat stres:

 • Užívejte si okamžik: Snažte se být přítomní a užívat si každý okamžik dovolené.
 • Odpočívejte a relaxujte: Využijte lázeňské služby, jógu nebo meditaci k relaxaci a odpočinku.

Závěr

Udržení zdravé váhy během all-inclusive dovolené může být výzvou, ale s plánováním a správným přístupem je to možné. Zaměřte se na výběr zdravých potravin, buďte fyzicky aktivní, sledujte pitný režim a naslouchejte svému tělu. Dovolená je čas na odpočinek a relaxaci, takže si ji užijte a nezapomeňte, že zdravý životní styl je o rovnováze, proto pokud si párkrát dáte dezert navíc a z dovolené se vrátíte o pár kil těžší, svět se nezhroutí.